Uluru-Kata Tjuta praktyczne wskazówki

Jak dojechać do Parku Narodowego Uluru – Kata Tjuta, gdzie spać, jak zwiedzać i skąd zrobić wymarzone zdjęcia?

Park Narodowy Uluru – Kata Tjuta znajduje się w Australii Północnej i można do niego dojechać z północy, np. Alice Springs, południa – my jechaliśmy z Adelaide, czy też z zachodu, przez park biegnie droga do granicy między stanami.

Park czynny jest codziennie, ale godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca.

Bilet ważny przez 3 dni można zakupić przy wjeździe na teren parku za kwotę 25$/os. Wraz z biletem który pokazuje się codziennie przy wjeździe, dostajemy mapkę okolicy i ostrzeżenia dotyczące wysokich temperatur jakie tam panują. Potrafią one czasem przekroczyć nawet 40 stopni, a już przy 36 i więcej zamykane są niektóre ścieżki.

Nocleg

Najbliżej położonym miasteczkiem i bazą wypadową do parku jest Yulara, w którym jest supermarket Iga, stacja benzynowa, informacja turystyczna, poczta, restauracja, bankomaty itd. Jest też kilka punktów widokowych, i oczywiście sporo bungalowów do wynajęcia.

DCIM107MEDIA

Ale jeśli tak jak my nie będziesz korzystać z bazy noclegowej w Yulara, to rozważ albo płatną opcję w Curtin Springs (ok. 100 km od parku, można tam też za darmo spać na parkingu), lub darmowe spanie na dziko – po drodze do Yulara jest kilka miejsc gdzie można się przespać w namiocie/samochodzie (np. Sandy Way rest area, jakieś 20 minut drogi do parku). Polecamy aplikację WikiCamps Australia która jest bardzo pomocna przy szukaniu takich miejsc noclegowych.

Kata Tjuta

Nie tak znana formacja skalna, siostra Uluru, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Od wejścia do parku/z Yulary jest ok. 50 km. Po drodze mija się punkt widokowy Kata Tjuta Dune z którego rozpościera się piękny widok – zarówno na Kata Tjuta jak i Uluru. Trasa Valley of the Winds Walk to interesujący trekking który bardzo polecamy. W zależności od formy i dostępnego czasu można dojść do pierwszego punktu widokowego – Karu (ok. 2 km tam i z powrotem), Karingana (ok. 5 km), lub zrobić pętle (ok. 7 km).

img_5147

 

Trekking jest w większości w słońcu, i przy temperaturze 36 stopni lub więcej ścieżka jest zamykana i nie jest dostępna dla zwiedzających.

Jest również Walpa Gorge Walk, kolejna opcja dla chcących trochę rozruszać kości – trwa około godziny i ma ponad 2 km długości.

Cultural Centre

Dla odwiedzających park jest dostępne centrum kulturowe które w przystępny i ciekawy sposób przedstawia kulturę i historię Aborygenów. Polecamy zapoznać się z informacjami tam zawartymi! Warto wiedzieć po czyjej ziemi stąpamy i jak możemy (i powinniśmy) okazać lokalnym szacunek.

Uluru

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat świętej góry Uluru, aborygeńskich ceremonii które się tam odbywały oraz po prostu tradycyjnego życia rdzennych Aborygenów, to codziennie o 8:00 rano odbywa się 1,5 godzinny spacer (Mala Walk) z przewodnikiem.

Można również tę trasę pokonać samodzielnie, bo przy każdym ważniejszym punkcie jest tabliczka z niezbędnymi informacjami.

Uluru Base Walk to pętla dookoła skały, ma ok. 10 km i jest dość wyczerpująca przy wysokich temperaturach. O ile zdrowie i kondycja ci pozwala, to zdecydowanie warto się przejść. Oglądać Uluru z tak bliskiej odległości i móc podziwiać jej różnorodne kształty to bardzo interesujące i niezapomniane przeżycie.

Zdrowie

Nie ważne który spacer/trekking wybierzesz, nie istotne czy będziesz podziwiał skały z oddalonych platform czy też z bliska. Zawsze, ale to zawsze bierz ze sobą wodę. Dużo wody! Na terenie parku jest sporo punktów gdzie można uzupełnić bidon czy butelkę i naprawdę warto mieć ją cały czas przy sobie. Temperatury często dochodzą (lub przekraczają) 40 stopni i o odwodnienie czy zasłabnięcie nie jest trudno.

Dodatkowo obowiązkowo nałóż krem z filtrem bo słońce pali niemiłosiernie, a na głowę załóż czapkę/chustkę która choć trochę osłoni cię przed promieniami. Kolejną bardzo istotną rzeczą jest siateczka na twarz która chroni przed obsiadającymi cię muchami – nie żartujemy, te upierdliwe owady mogą skutecznie zepsuć ci wycieczkę.

Szacunek

Teren parku jest ziemią aborygeńską, a skały Uluru i Kata Tjuta są dla nich święte. Aborygeni żyli na tych terenach, w jaskiniach w Uluru prowadzili codzienne życie, tam odbywały się święte ceremonie i inicjacje. Z tego powodu niektórych fragmentów skały nie można fotografować – według lokalnych pewne strefy powinny być oglądane tylko i wyłącznie „na żywo”, na miejscu. Uszanuj ich prośbę i nie rób zdjęć.

Wspinanie na Uluru również jest traktowane jako obraza i nie jest w dobrym tonie. Trwają pracę nad całkowitym zakazem wspinaczki na szczyt i bardzo temu kibicujemy. Na ten moment Aborygeni mogą tylko prosić by tego nie robić. Trasa jest zresztą często zamykana ze względu na warunki pogodowe. Według rdzennych mieszkańców Uluru jest od patrzenia i słuchania, a nie wspinania.

Leżące fragmenty skały również powinny pozostać na swoim miejscu, a zanim przyjdzie ci do głowy zabranie sobie pamiątki do domu, przeczytaj więcej o „sorry rocks”. Wspomnimy tylko o tajemniczych wypadkach i zgonach.

Zdjęcia

W parku jest kilka platform, punktów widokowych z których rozpościerają się przepiękne widoki.

 

  • Kata Tjuta Dune Viewing polecana jest na wschód słońca. Punkt skierowany jest na północ, i widać z niego skałę Kata Tjuta oraz w oddali, na wschodzie – Uluru. Platforma jest spora, i pozwala na zrobienie panoramicznych zdjęć
  • Dune car sunset – jeśli chcesz zrobić zdjęcie intensywnie czerwonej barwie Uluru, to jest to najlepsze miejsce podczas zachodu słońca. Byliśmy tutaj ponownie podczas wschodu i widok był przepiękny. Dodatkowym atutem było to, że byliśmy tam zupełnie sami – wszyscy pojechali na Talinguru Nyakunytjaku. Podczas zachodu słońca, przygotuj się na tłumy. Mimo wszystko warto!
  • Talinguru Nyakunytjaku jest punktem polecanym w szczególności na wschód słońca. My pojechaliśmy tam na zachód który nie był tak spektakularny, ale za to nie było tłumów. Z tego punktu na północnym zachodzie widać Uluru, a w oddali widoczne jest jeszcze Kata Tjuta.

O naszych wrażeniach z Uluru możesz przeczytać tutaj: Uluru (Ayers Rock) – musicie to zobaczyć

Jedna myśl w temacie “Uluru-Kata Tjuta praktyczne wskazówki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s